Cestování se psem

Nám právě dovolená skončila, ale nesmutníme. Načerpali jsme spoustu nových sil a nápadů k dalšímu tvoření pro vaše pejsky.

Naše cestování k Jadranu mně donutilo k zamyšlení, zda je v pořádku cestovat za každou cenu se psem. Naši labradorku jsme nechali na hlídání v česku mým rodičům, protože už má prostě svůj věk a přesuny v horkém autě by jí zcela určitě neudělaly dobře. Když byla mladší, jezdila s námi k moři, ale i tak jsme to po dvou letech zrušili a zůstávala raději doma. Přesun na dovolenou ještě jakž takž zvládla i když „s vyplazeným jazykem“. První den u moře dostala příšerný průjem a jediné co jí dělalo dobře byla studená voda, do které si mohla hupsnout. Většinu dne strávila ležením ve stínu a na pořádnou vycházku jsme mohli jít jedině pozdě večer, jelikož kolem našeho ubytování nebyl kousek stínu nebo lesa. Takže celý pobyt byl náročný jak pro ni, tak i pro mně. No nic, dvakrát a dost. S radostí využijeme nabídku hlídání s pocitem, že se Jessie má dobře “ ve svém“.

V žádném případě ale nechci nějakým způsobem kritizovat ty, co cestují se psem a dělají to správně. Jak říkám, několik reálných situací, u kterých jsem na dovolené byla svědkem, mně donutilo k tomuto zamyšlení.

Cestujete-li se svým mazlíčkem, prosím dopřejte mu pohodlné a hlavně bezpečné místečko v autě. Pokud ho nemáte v přepravce, doporučujeme mu nasadit postroj a připnout ho pomocí speciálního bezpečnostního pásu pro psy, nebo pomocí krátkého vodítka. Toto bezpečnostní opatření je velice důležité jak pro vás, tak i pro psa. Nejednou jsme viděli za jízdy po dálnici, ležícího psa za zadním sklem, nebo sedícího na klíně bez zajištění.

Při cestování mějte u sebe dostatek pitné vody a NIKDY nenechávejte svého pejska na slunci zavřeného v autě! Opravdu ani na chvilku! V horkých dnech může teplota v autě rychle vystoupat až na 70°C. Psovi tak hrozí přehřátí až smrt.

Po cestě vyhládne jak vám, tak i vašemu mazlíčkovi. Určitě raději zvolte častější malé svačinky než jedno velké jídlo. Vynechejte konzervy a kapsičky a raději pejskovi nabídněte jeho oblíbené granule v malých dávkách, nebo 100% sušené maso. Dodá mu spoustu energie, vitamínů a minerálů. Na svačinku zastavte na odpočívadle a spojte to s menší procházkou. Pejsek vám za to bude vděčný a v autě pak bude pěkně odpočívat.

Jakmile dorazíte na místo, projděte si s pejskem jeho nové, dočasné bydliště a dopřejte mu dostatek času, aby si vše očmuchal a s novým prostředím se tak seznámil. Vemte na vědomí také to, že váš jindy poslušný pes, může znenadání dostat chuť jít očmuchat tamten strom nebo prohnat místní drzou kočku. Toho jsme byli svědky na naší dovolené. Pejsek se takto přehnal nečekaně přes hlavní cestu, když si usmyslel, že už má čekání dost a jde se prostě vykoupat do moře. Naštěstí vše dobře dopadlo a auta to ubrzdila. Po zbytek dovolené jsme si všimli, že už tohoto utěkáře jeho pán z vodítka nepustil ani na minutu. Na dovolené se totiž váš pes může chovat opravdu „nestandartně“. Buďte tedy opatrní a nezapomeňte zabalit obojek a vodítko. Možná i raději nějaké náhradní, vhodné na koupání.

Po koupání nezapoměňte pejska vždy důkladně opláchnout sladkou vodou a ve vašem novém přechodném bytě mu zajistěte příjemné místečko, kde mu nebude horko.

Přejeme vám příjemně strávené dny na dovolené a bezproblémové cestování s vaším pejskem 🙂

Váš tým Kaspro.cz