Jak vybrat správné vodítko aneb kdo koho vodí :)

Často se nás zákaznící ptají, jaké vlastně vodítko mají zvolit pro vycházky se svým psem. Při výběru vodítka v tom nehledejte žádnou vědu.

Při volbě materiálu záleží jen na majiteli pejska, protože vodítko je prodlouženou rukou chovatele. Někdo preferuje vodítka z plochého popruhu, někdo nedá dopustit na lanová vodítka. Z vlastní zkušenosti, bychom lanové vodítko doporučili zejména majitelům tzv. „neůnavných tahačů“ 🙂

V první řadě si každý majitel musí uvědomit pro jakého pejska vodítko pořizuje. Pro malého psíka, nemusí až tak řešit velikost karabiny, nebo šířku popruhu. U větších plemen doporučujeme zvolit raději vodítka s větší, pevnou karabinou.

Vodítka také nejsou vhodná k uvazování psa k pevnému bodu. Za 1. pejsek se z té nudy většinou „prokouše“ a za 2. vodítka přece jen nejsou stavěná na zběsilé škubání pejska, ve snaze se z tohoto vězení dostat. K tomu jsou vhodné pouze řeťezy k boudě, ale upřímně řečeno, uvazování psa z celého našeho chovatelského srdce nedoporučujeme. Vodítko používáme proto, aby nám náš mazel v jeho rozjařenosti neutekl za kdejakou kočkou a vycházka se pak stala spíše sprintem pánečka za psem. Chovatel začátečník musí vzít také na vědomí, že při výcviku nesmí pejska vodítkem trestat. Pokud tak bude činit, je dost možné, že příště když pejsek doma uvidí, že berete vodítko do ruky, prchne do boudy a bude následovat přemlouvání, aby vylezl aneb přetahovaná se psem „kdo z koho“. Dámy většinou volí vodítka jako módní doplněk k jejich outfitu a základem je také to, aby vodítko parádně doplňovalo obojek pejska.

Pokud jsme si tedy ujasnili velikost a vzhled vodítka, máme na půl vyhráno. Nyní je potřeba si ujasnit jestli chceme vodítko používat k výcviku psa, na vycházky po městě nebo dlouhé toulky přírodou.

Vodítka pro běžné venčení – tyto vodítka většinou vyrábíme v délce 1,5 m a jsou klasicky opatřeny karabinou na jedné straně a ručkou na starně druhé. U lanových vodítek do ručky umísťujeme kroužek, pro pohodlné opásání kolem těla majitele, v případě, že má pejsek volno.

Vodítka přepínací nebo prodlužovací – tyto vodítka vyrábíme v délce 2,5m a díky rozmístěným, pevně přichyceným kroužkům se dají velmi jednoduše zkracovat, prodlužovat, či umístiti okolo těla chovatele. Tento styl vodítka je u psovodů velmi oblíbený zejména pro jeho multifunkčnost a při použití „okolo těla“ je velká výhoda volných rukou majitele psa. Stejně tak lze přepínací vodítko použít při vodění dvou psů zároveň.

Vodítka výcviková – pro výcvik je vhodné zvolit vodítko podle velikosti psa. Ideální jsou vodítka kratší, nebo ručky. Pokud pes sedí „u nohy“ ideální je, aby chovatel dal ruku na prsa a vodítko bylo při tom jen mírně prověšené. Je ale známo že „sto lidí – sto chutí“, podobně to platí i v tomto případě. Někteří mají na výcvik nejraději přepínací vodítka, z důvodu volných rukou. Doporučujeme tedy, výcvik vyzkoušet s vaším oblíbeným vodítkem a potom se zamyslet nad tím, zda vám to takto vyhovuje, nebo bude třeba pořídit vodítko na míru.

Vodítka stopovací – tato vodítka vyrábíme standartně v délkách 5,10 a 15 metrů. Není problém vyrobit i vodítko v jiných mírách. Vše záleží na potřebách chovatele. Než si toto vodítko, velmi vhodné na trénování pejska pro přivolávání, nebo odkládání pořídíte, zeptejte se na cvičáku jakou délku vám doporučují. Setkali jsme se s tím, že opět každý cvičitel preferuje jinou délku stopovacího vodítka. U nás najdete tato vodítka jak z plochého popruhu, tak i z kulatého lana. Na přání vám můžeme vyrobit i stopovací vodítko např. v designu pacek, nebo jiného oblíbeného popruhu. Hlavně se do toho nezamotat 🙂

Vodítka výstavní – obojek a vodítko v jednom, čili tenká šňůrka se smyčkou kolem krku. Používá se na výstavách a musí být velmi nenápadné, aby nerušilo linii krku.

Rozdvojky pro dva psy – složí k pohodlnému vodění dvou psů. Jsou to vlastně dvě krátká vodítka zakončená kroužkem, na který si připnete vaše oblíbené vodítko.

Speciální vodítka – extra krátké ručky, nestandarní délky, kožené vodítko s vyraženým telefonním číslem nebo jménem. Zkuste nás překvapit svým nápadem 🙂

I po přečtení článku stále tápete a potřebujete poradit? Volejte, pište , rádi vám s výběrem poradíme.

Tým Kaspro.cz